چگونه ترک ها در آسیا صغیر جاگزین شدند؟

آلپ ارسلان با اردوی محدود، چگونه اردوی بزرگ اروپا را با رهبری امپراتوری بیزانس «روم» بود، در نبرد ملازگرد مغلوب ساخت و تاریخ جهان را تغییر داد؟
سَلجوقیان یا آل‌سلجوق از جمع شانزده دولت بزرگ ترک در تاریخ است، در سده ‌های ۱۱ تا ۱۴ میلادی از آسیا میانه تا شرق میانه حاکمیت داشتند، این خاندان ترک از شاخه ترک های اوغوز بودند.
سلجوقیان در دوران سامانی در اطراف دریاچه خوارزم (آرال) سیر دریا و آمودریا میزیستند و به اسلام رو آورده بودند، پس از ریاست سلجوق بن دقاق، نام سلاجقه را به خود گرفتند، یعنی نام این خاندان ترک، از اسم ریس شان که سلجوق خان بود گرفته شده است.
پسر سلجوق به نام میکاییل که بعد از مرگ پدر ریاست این طایفه را در دست داشت، چندین حکم جهاد برای مبارزه با (به قول مورخان) کافران صادر کرد.
میکاییل سه پسر داشت به نام‌ های یبغو، چغری و طغرل. این قبیله که یک بار در زمان سلجوق بن دُقاق به دره سیحون کوچیده بودند، بار دگر بعد از مرگ سلجوق به سرکردگی سه پسر زاده ‌اش به نزدیکی پایتخت سامانیان کوچیدند. اما سامانیان از نزدیکی این طایفه به پایتخت احساس خطر کردند، بنابراین سلاجقه بار دگر از روی اجبار بار سفر بسته و به بغرا خان افراسیابی پناه بردند، آل افراسیاب از خاندان ترک بودند در تاریخ ترک ها از جمله شانزده امپراتوری بزرگ یکی از آن مربوط این خاندان است که به نام “قراخانیان” شهرت دارد و بر حاکمیت سامانیان خاتمه داده بودند، در شاهنامه فردوسی بخش از شاهنامه را تاریخ این خاندان تشکیل داده است لاکن با تحریف تاریخ فردوسی!
این حاکم از سر احتیاط، طغرل پسر بزرگ را زندانی کرد. ولی طغرل به کمک برادر خود چغری از زندان رهایی پیدا کرد و با طایفه خود به اطراف بخارا کوچیدند.
در سال ۴۱۶ هجری ترکان سلجوقی به ریاست اسرائیل بن سلجوق برادر میکاییل دست به شورش زدند. اما سلطان محمود او را گرفت و در هند زندانی کرد.
ابتدای سلطنت سلجوقیان را میتوانیم بگویم با خطبه سلطنت برای رکن الدین ابوطالب طغرل بن میکاییل بن سلجوق در ماه شوال سال ۴۲۹ هجری در نیشابور دانست.
طغرل به کمک ابوالقاسم علی بن عبدالله جوینی معروف به سالار پوژکان، که همواره در دستگاه قدرت طغرل باقی‌ماند، به نیشاپور وارد شد و سلطنت را آغاز کرد.
طغرل برای خود اسم اسلامی رکن‌الدین ابوطالب محمد را انتخاب کرد و این نام و مقام مورد تأیید خلیفه عباسی قرار گرفت.
طغرل وزیری با کفایت که او را هم رده خواجه نظام‌الملک طوسی می‌دانند به نام عمیدالملک کندری داشت و سیاست و تدبیر او به طغرل بسیار کمک کرد.
طغرل بیک در سال ۴۳۳ وارد شهر ری در سر زمین ایران امروز شد و این شهر را آباد کرده به پایتختی بر گزید.
او سرانجام در رمضان ۴۵۵ هجری بعد از ۲۶ سال سلطنت در سن هفتاد سالگی در ری در گذشت و در مکانی که به برج طغرل (درابن بابویه)معروف است دفن شد.
عضدالدوله محمد آلب ارسلان بن جغری (۴۵۵-۴۶۵هجری) بعد از مرگ عمویش طغرل به سلطنت رسید و وزارت را به عمیدالملک کندری سپرد. اما بعد از مدتی آلب ارسلان به تحریک رقیب عمیدالملک (خواجه نظام الملک طوسی) او را به قتل رساند و نفوذ او به خواجه نظام الملک طوسی منتقل شد.
بیشتر عمر آلب ارسلان در جنگ با عیسویان سپری شد. او به قصد گسترش اسلام به ارمنستان حمله کرد و بر آن سرزمین غالب شد. اما بعد از غلبه بر آن سرزمین در سال ۴۶۴ با حمله ی ارمانیوس دیوجانوس امپراتور روم «بیزانس» مواجه شد.
آلب ارسلان در نبرد ملازگرد، اردوی اروپا را با رهبری امپراتور روم در حالیکه نفرات آلب ارسلان چهل هزار بود در مقابل اردوی دو صد هزار نفری موفقیت بدست آورد و به سختی اردوی محتشم او زمان دنیا را شکست داد و امپراتور ارمانیوس دیوجانوس را دستگیر کرد در تاریخ دنیا رنگ تازه بخشید.
مورخان این جنگ را مقدمه ی تسخیر بیت‌المقدس و آغاز جنگ‌های صلیبی میدانند. یاد آور باید شد در جنگ های صلیبی مقابل اردوی اروپا، ترک ها قرار داشتند.
با پیروزی در نبرد ملازگرد ترک ها در بخش از سر زمین امروز ترکیه یعنی در آسیا صغیر یا آناتولی جایگزین شدند بالاخره در دوره اقتدار ترک های عثمانی پایتخت امپراتوری روم «استانبول امروز در او زمان قسطنطنیه بود» فتح گردیده تاریخ محتشم ترک ها با تسخیر تا پایتخت امروز اطریش وین یا وینا ادامه پیدا کرد و ترک های عثمانی برای اروپا بعد از ترک های هون بار دیگر در مدت دراز یک کابوس خطرناک شدند، تاریخ اروپا از مجادله با ترک ها تشکیل شده است چونکه ترک ها با مراتب سوی اروپا لشکرکشی نموده بودند و امپراتوری عثمانی تا عصر بیست ادامه داشت میراث این دولت بزرگ، ترکیه امروز و بخش بزرگ از سر زمین اروپا، شرق میانه و شمال افریقا است، بعد از فروپاشی این دولت در سر زمین های آن، چه مناطق بالکان باشد چه مناطق بحر سیاه باشد چه شرق میانه باشد یا شمال افریقا تا امروز ملت های شان سرنوشت راحت ندیدند چونکه جغرافیا مطابق خواست غربی ها خارج از حقیقت سر زمین ها به دولت ها تقسیم شده است.
آلب ارسلان سرانجام به دست فردی به نام یوسف الخوارزمی که در جنگ آلب ارسلان با حاکم تاوغاچ دستگیر و زندانی شده بود به سختی مجروح شد و بعد از چهار روز جان سپرد. تاریخ‌ نگاران چنین ذکر میکنند که آلب ارسلان پیش از مرگ چنین گفته ‌است:
«دیروز در روی تپه ‌ی بودم و زمین را مینگریستم که زیر پای ارتشم به لرزه در میآمد. در این هنگام به خود گفتم حاکم این جهان منم، چه کسی است که میتواند با من مقابله کند. خداوند غرور مرا دیده و جان مرا به وسیله ی یک اسیر گرفت.
اوکتای اصلان راه سوم

برگرفته از:سایت ففتا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *