جریده ای ملی جهان نما

صاحب امتیاز: شهرداری خُلم
موسس و مدیر مسول: محمد ظاهر “قاید”
نشرات : هفته وار
زبان نشراتی : فارسی دری و پشتو
محتوای مطالب : خبری ، فرهنگی-اجتماعی و سیاسی
تاریخ انتشار اولین شماره : دوشنبه 6 قوس سال 1351 مطابق 27 نومبر 1972
تاریخ انتشار آخرین شماره : پنجشنبه 4 دلو سال 1352 مطابق 24 جنوری 1974

این جریده از شماره اول الی 51 به نشر رسیده و علاوه بر خُلم در دیگر نقاط کشور توزیع و پخش و نشر میشده است و حتا در خارج از کشور نیز علاقمندان و خوانندگان داشته که از طریق پست بدسترس شان قرار میگرفته است.
کلکسیون این جریده توسط محترم مرحوم محمد ظاهر “قاید” حفظ و نگهداری شده و بعد وفات ایشان ؛ نزد خانواده ای محترم شان محروس بوده است که وسیلتأ توسط محترم عبدالسلام “طلایی” مدیر معارف اسبق خُلم بدست بنده قرار گرفت. که قلبآ بابت همکاری ایشان سپاسگذاری مینمایم.
عمر این گنیجه ای فرهنگی 43 سال میباشد و چنانکه از قرائین معلوم است ، جناب مرحوم محمد ظاهر “قاید” با متقبل شدن زحمات زیاد توانسته است بگونه ای درست از این گنجینه مراقبت نمایند.
این مجموعه ای گران سنگ که جز افتخارات فرهنگی خُلم محسوب میشود ، بایسته است که توسط فرهنگیان خُلم نوسازی و تدوین گردد. زیرا مندرس و فرستوده شده و اگر اقدام عملی و زودهنگام صورت نپذیرد، احتمال از میان رفتن اش بالا است.
بنأ از همه ای فرهنگیان و دوستداران خُلم احترامانه خواهانم اینکه برای تحفظ و نگهداری این گنجینه ملی بنده را یاری رسانیده و هرچه زود تر اقدام به نوسازی و تدوین اش نمایید . زیرا پاسداشت و حمایت از فرهنگ و گنجینه های فرهنگی – تاریخی خُلم رسالت همه ای ماست و بایسته است که همه ای خُلمیان گرامی در امر تحفظ و نگهداری گنجینه های دست نیافتی و گران سنگ خویش سهیم باشیم. که هم پاس اندیشه ای میهن پرستانه ای جناب مرحوم “قاید” را داشته باشیم و همچنان بتوانیم گذشته ای نیک فرهنگی مردمان این سرزمین فرهنگ پرور را به باز پسینان شان معرفی نماییم.

برگرفته از صفحه : متین پژمان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *